ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
Градът

Нажежи се обстановката и в ОУ „Кочо Честименски“

Родителите: Не е нормално децата ни да са повече от един работен ден в училище

Директорът: Целодневната форма на обучение не е задължителна

Уважавам мнението на г-жа Кунева, това казва е чудесно, но направете една статистика кои са на двусменен режим – тези, които се разрастват, предлагат добро качество и са иновативни, допълни директорът на училището

Сливането на двете основни училища „Георги Бенковски“ и „Душо Хаджидеков“ изправи на нокти не само родителите, чиито деца се обучават именно там, но като че се стреснаха всички майки и бащи, които имат деца в тази възрастова група. Основателно или не, паника се разнесе из коридорите на повечето учебни заведения предназначени за ученици до предгимназиален етап на образование.

По време на протестите на родители от ОУ „Душо Хаджидеков“, майки и бащи от ОУ „Кочо Честименски“ са на път да се паникьосат да не би и тях да ги застигне същата зла участ, а именно сливането с друго училище. Така опасност няма, успокоително заяви директорката на „Кочо Честименски“, г-жа Наблатанова. Все пак, напрежението остава. Ето какво ни написа Величка Караславова, родител на ученик в школото:

Няколко дни преди края на учебната година родители с изненада научиха, че от септември ОУ“Кочо Честеменски“ минава на двусменен режим на обучение. Ще се повтори ли случващото се с ОУ“Душо Хаджидеков“ и ОУ“Георги Бенковски“?

Сега увеличаваме бройката на учениците и ще искаме после нова сграда!!! Няма проблем с недостиг на училища в района – има още четири в непосредствена близост. Сега е времето да се предприемат конкретни действия, за да се предотврати ситуацията идентична с тази при двете училища! Малкото и спокойно училище от миналата година увеличава броя на приетите първокласници. Това е единственият начин – две смени, коментира Налбантова! Регионалният инспекторат по образованието и отдел „Образование“ в Общината трябва да се намесят преди да излезе класирането за първи клас в училището – 1-ви юни!

Техническите параметри на сградата като – брой стаи, тесен физкултурен салон, малък стол за хранене и недостатъчни  тоалетни, липсата на място за отдих,  не се взимат под внимание. Родители търсят съдействие от Министъра на образованието, Обществения Посредник, Общински съвет и  медии за решаване на проблема.

Плановете на директорката звучат странно, като се има предвид тенденцията към преминаване на едносменен режим на обучение в национален план. Това е тема, многократно обсъждана през последните години, която беше подкрепена от Меглена Кунева средата на миналия месец в среща със синдикати и родителски асоциации. Нещо повече – това решение на г- жа Налбантова не е съобщено на родителите, които записват децата си в първи и в пети клас!

Двусменният режим в учебните заведения влошава качеството на обучение и това нарушава здравословния режим на децата. Нормално ли е дете в начален курс да излезе за училище в 7ч сутринта и да се прибере в 7ч вечерта, питат родителите! Повече от един работен ден!

Меглена Кунева, родителски асоциации, директори и Община Пловдив водят диалог за отпадане на втората смяна, защото това е начин за допълнително усвояване на средства! Регулацията при приема на ученици е единственият начин да се спре порочната практика „парите следват ученика“! 

Кой трябва да защити интересите на децата ни! Не е едно и също да си директор на училище и да си директор на търговско дружество!

Потърсихме и самата г-жа Наглатанова, директор на ОУ „Кочо Честименски“, за да внесе пояснения по казуса. Тя заяви, че разговорите по въпроса за двусменен режим на обучение не са нова тема. Те се провеждат от миналата година. Училището ни става все по-привлекателно, предоставяме качествено образование на всички деца и това са причините все повече родители да ни предпочитат. Тази година сме приели 4 паралелки с първокласници. Броят на учениците ни се повиши от 200 на 450. За да не променяме качеството, тази промяна е логична и следователна, допълни още директорката.

По повод целодневното обучение на деца, което се извършва в полуинтернатни групи (ПИГ), да, такова наистина има, но то съвсем не е задължително. Както знаете, според българското законодателство, дете до 12-годишна възраст няма право да бъде оставяно само вкъщи. За да не се случва това, сме предвидили ПИГ в помощ на родителите, които работят, и които няма на кого да поверят децата си. Така че всеки родител, който има възможност да се грижи за детето си, не е възпрепятстван по никакъв начин да го забере след редовните учебни занятия, категорично заяви госпожа Наблатанова.

Според нея, родителите трябва да се радват, че техните деца се обучават в едно от най-предпочитаните училища в Пловдив, че получават качествено образование, и че колективът на ОУ-то винаги е работел в името на благото на всяко едно от децата. Трябва да акцентираме на това кой, какво и как преподава, допълни още директорката.

По повод упрекът, отправен към ръководителят на ОУ „Кочо Честименски“, че не уважава мнението на Меглена Кунева по темата, т.е. децата да се обучават само в едносменен режим, Наблатанова отговори: „Уважавам мнението на г-жа Кунева, това казва е чудесно, но направете една статистика кои са на двусменен режим – тези, които се разрастват, предлагат добро качество и са иновативни.“

Под Тепето ще продължи да следи темата за ОУ „Кочо Честименски“

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

33 коментари

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина